Председателят на Селскостопанска Академия проф. д-р Васил Николов проведе работна среща с учените от Институтa по растителни генетични ресурси „Константин Малков”. Oбсъдeни бяха направленията на работа, приоритетите и проблемите.

Проф. Николов представи визията си за развитие на Академията с акцент към израстване на кадрите; финансирането на системата; с възможността за използване на принадената стойност на интелектуалния продукт (роялти) за осигуряване на допълнителни средства на авторските колективи; „цената“ на интелектуалния труд и интелектуалната собственост. Специално внимание беше обърнато на младите учени, като се подчерта, че от първостепенно значение за бъдещето на ССА е привличането и обучението на кадрите, които са същността и духа на всяка научна организация.

Като едни от основните проблеми, учените от ИРГР Садово посочиха липсата на целево финансиране за поддържането на растителния генофонд, остарялата материално-техническа база и редуцирания до минимум кадрови състав на Института.

Развитието и на фундаментална наука с партньорство от чужбина вече е приоритет за Академията, съвместно с насърчаването и внедряването в практиката на научно-приложния продукт на Института.

Акцент беше поставен върху популяризирането на дейностите и постигането на разпознаваемост на Академията чрез засилване на партньорство на различни нива, информационни и комуникационни дейности, чрез участието в различни регионални, национални и международни изложения за лансиране на „българското”.

„България трябва да се гордее с факта, че ние сме петата държава в света, която започва да развива организирана земеделска наука“, заяви председателят на ССА. Според проф. Николов Институтът в Садово е не само люлка на аграрната наука, а е и утвърден продължител на традициите в тази насока, доказателство за което са постиженията и наградите на колектива. За 135 г. земеделската наука в Садово е дала на производителите 148 сорта при 28 полски и зеленчукови култури и тези заслуги на учените следва непрестанно да се пропагандират по всички медии.

Проф. д-р Николов разгледа ботаническата градина, експерименталното поле, музея на земеделската наука и някои от лабораториите към Института. Той се запозна и с дейностите на Националната генбанка и с технологията за дългосрочно съхранение на растителни генетични ресурси.

През 2017 г. ИРГР Садово беше отличен едновременно с две награди за иновации на международното изложение АГРА – за сорт сусам „Невена” за механизирано отглеждане и за сорт обикновенна зимна пшеница „Гинра”, характеризиращ се с висок добив и качество, подходящ за включване в системите за биологично земеделие.